Онлайн-курс тренінгів для студентів ЧДТУ «Війна: техніки психологічної самодопомоги»

Онлайн-курс тренінгів «Війна: техніки психологічної самодопомоги» затверджений МОН України та реалізовується за підтримки Благодійного фонду «Надія по всьому світові» та Департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР. Захід відбувається у межах Міжнародного благодійного проєкту «Рука допомоги Україні» за Програмою, розробленою в 2015 році у співпраці Інституту психіатрії (Лондон, Велика Британія), Центру кризової психології (Берген, Норвегія) та адаптованою фахівцями Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії (УІКПТ, Львів, Україна).

Під час першої зустрічі кваліфікована тренерка – коуч, доцент кафедри соціального забезпечення ЧДТУ Олександра Губар окреслила основні задачі тренінгу, зокрема опанування простих технік підтримання емоційного стану в період війни.

– Ми маємо намір зменшити наслідки травматичних подій за допомогою технік, опанованих на тренінгу, адже техніки психологічної самодопомоги – це дієвий інструмент для людей з травматичними наслідками в зв’язку з воєнними діями, стихійними лихами та іншими катаклізмами, – зазначила коуч, доцент кафедри соціального забезпечення ЧДТУ Олександра Губар.

Своєю чергою, тілесний коуч, кінезіолог, міжнародний інструктор з прикладної фізіології та реабілітації травми з міста Київ Єгор Домбровський акцентував увагу на реакціях тіла на стресові ситуації та поділився дієвими техніками, які допомагають впоратися з проявами паніки.
Відтак, учасники усвідомили, що таке травматична подія і як вона впливає на фізіологічний та психологічний стан людини; віднайшли проявлення травматичних подій у собі (повторювані жахливі сни, тривожність); засвоїли техніки для зменшення тривожності, заспокоєння, повернення відчуття впевненості. Повний курс онлайн-тренінгів складається із 6 занять, які покроково вчать технікам опанування свого стану.

«Чудо восьминіжки» та «Чудо шапочки»

 proekt1

proek2

«Lots of socks»

Щороку, 21 березня увесь світ відзначає день «дітей сонця»Міжнародний день людини з синдромом Дауна. 

У неділю студенти та викладачі спеціальності «Соціальне забезпечення» Черкаського державного технологічного університету, за ініціативи завідувачки кафедри соціального забезпечення ЧДТУ Інни Журби, влаштували флешмоб на підтримку «сонячних діток» у соціальних мережах. Цього дня студентська молодь одягла різнокольорові шкарпетки та опублікувала світлини у соціальних мережах, таким чином демонструючи підтримку особливим діткам та закликаючи спільноту до толерантності. 

Вже традиційно по всьому світу проходять акції «Lots of socks», під час яких люди, які виражають толерантність і підтримку людям із синдромом Дауна. Невипадково 21-й день 3-го місяця року було обрано, аби показати, що синдром Дауна пов’язаний із наявністю у клітинах людини 3-ї хромосоми в 21-й парі.

Loesje

Loesje – це не назва тренінг-центру на честь голландської дівчини, яка створює та розповсюджує слогани, здатні «зачепити за живе». 

Під час тренінгу студенти вчилися створювати креативні постери, що чіпляють око і думку, писати короткі тексти, які змушують посміхнутися, замислитися та змінити ситуацію на краще.  Основні цінності та покликання Loesje: свобода самовираження, критичне мислення, толерантність, солідарність та ініціативність, прагнення миру та незалежності. Відтак, кожен учасник події спробував себе в написанні коротких надихаючих текстів на власну тему.

Каністерапія

Каністерапія (лат. сanis – собака і грецьк. therapeia – лікування, оздоровлення) – один з видів лікування та реабілітації людини за допомогою звичайних або спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців (також відома як лікувальна кінологія).

Каністерапія – це абсолютно новий метод реабілітації для України. 

Подібне ставлення людей до тварин сприяло розширенню можливостей емоційного реагування страхів, агресивності, почуття безпорадності й самотності, знімало психічне напруження, дозволяло переживати зміни та шукати ресурси в самих собі, давало заспокоєння та впевненість. Можна сказати, що тварини були одними з перших психотерапевтів, що надавали психологічну допомогу людині.

Каністерапія виявляється найефективнішим методом для дітей і літніх людей, які часто є найбільш вразливими категоріями щодо соціалізації та емоційного благополуччя. Особливе значення має каністерапія для категорії дітей з обмеженнями у розвитку. Собака дає їм можливість не лише знайти собі друга, але і справлятися зі своїми проблемами. Спілкування з собакою відіграє особливу роль у соціально-психологічному благополуччі дітей, воно дає необхідне емоційне підживлення і саме по собі є психотерапією. Собаки допомагають подолати самотність та знімають психоемоційне напруження.

Каністерапія використовується в роботі з різними категоріями людей. Собака дозволить надовго стримати страх, депресію, напругу, знизити неуважність і мобілізувати рухові функції. Собак використовують для профілактики й лікування простудних захворювань, захворювань серцево-судинної системи, при безсонні, алергії та астмі. Собаки діагностують напади епілепсії та можуть попередити їх за 20 хвилин до початку.

Курси «Жестова мова»

Одним з пріоритетів сьогодення є суспільство рівних можливостей – інклюзивне суспільство, інклюзивна освіта. Нині щонайменше 223 тисячі людей спілкуються жестовою мовою, що робить її однією із найуживаніших в Україні. Відтак, за ініціативи завідувачки кафедри соціального забезпечення факультету гуманітарних технологій Інни Журби Черкаський державний технологічний університет долучився до популяризації інклюзії та, в межах договору про співпрацю між ЧДТУ та КЗ ЧНРЦ «Країна добра»Черкаської обласної державної адміністрації, запровадив пілотний проект із вивчення жестової мови. Цей проект ставить за мету створення гідних умов, аби нечуючі люди відчули себе впевненішими та отримували більше можливостей від повсякденного життя у суспільстві.

19 лютого відбулося перше заняття з вивчення української жестової мови для  фахівців установ, що надають адміністративні, соціальні, фінансові послуги людям із порушенням слуху, які проживають у Черкасах.

На початку заняття фахівчині «Країни добра» Оксана Котик та Людмила Грицик розповіли про етику спілкування з нечуючими людьми, навели основні правила, яких має дотримуватися співрозмовник, аби комунікація вийшла ефективною, та звернули увагу на особливості роботи з сурдоперекладачем. Далі учасники перейшли до практичної частини, яку розпочали з вивчення абетки для людей з порушенням слуху та жестів, які передають значення окремих слів. Наприкінці першої зустрічі учасники вже намагалися спілкуватися жестовою мовою у формі простих діалогів на тему знайомства.

Організатори пілотного проекту прагнуть привернути увагу установ, меценатів та небайдужих до впровадження інклюзивної освіти людей і щиро сподіваються на підтримку такої доброчинної ініціативи.

Агенти волонтерства

Софія Макаренко ー Агентка Волонтерства протягом двох років, також є тренеркою Школи Волонтерства та працюю вчителькою української мови та літератури у місцевій школі невеликого містечка Горішні Плавні.

“…Я волонтерю уже понад 10 років, тож від мене можна почути багато цікавих історій з волонтерства. Саме тому мене обрали менторкою програми Агенти Волонтерства 2021-2022р. аби я підтримувала, допомагала учасникам програми протягом їхнього року волонтерства…”

Марофон від “Нова пошта” 

Магістрантка кафедри соціального забезпечення ЧДТУ успішно втілила соціальний проєкт з арттерапії для підтримки та відновлення дітей, постраждалих внаслідок військових дій 

16 вересня 2024 року студентка-магістрантка групи СЗМ-023 кафедри соціального забезпечення

Черкаського державного технологічного університету Анастасія Котко, яка успішно поєднує навчання з роботою за спеціальністю на посаді фахівця соціальної роботи І категорії Черкаського міського центру соціальних служб, розробила й реалізувала соціальний проєкт «Арттерапія як ефективний підхід до підтримки та відновлення дітей, постраждалих внаслідок військових дій та збройного конфлікту» під керівництвом науковиці, кандидатки економічних наук, доцентки кафедри соціального забезпечення ЧДТУ, психологині та коучині Олександри Губар у межах дисципліни «Соціальне проектування».

Мистецтво стає мовою, через яку діти можуть виразити навіть складні або невимовні почуття; можуть створювати малюнки, скульптури або інші художні проєкти, що відображають їхні страхи, турботи, радості, фантазії та інші аспекти внутрішнього світу. 

Проєкт магістрантки ставив за мету згуртувати дітей, які постраждали внаслідок військових дій та збройного конфлікту, для проведення щонайменше 12 арттерапевтичних занять на базі Безпечного простору, створеного та облаштованого ГО «Десяте квітня» – Агентство ООН у справах біженців в Україні. У подальшому Анастасія планує розширювати межі проєкту, реалізовуючи його в інших соціальних закладах та залучаючи якомога більше дітей до участі.

Навчання на магістратурі за програмою 232 «Соціальне забезпечення» нерозривно пов’язане з генерацією прогресивних ідей та їх практичного втілення. Відтак, Анастасія Котко ефективно застосувала отримані знання на практиці, зокрема завдяки навичкам розроблення та управління соціальними ініціативами, діти, які постраждали внаслідок військових дій та збройного конфлікту, ­одержали необхідну соціальну підтримку та можливість виразити свої емоції через мистецтво, ­– зазначила наукова керівниця проєкту Олександра Губар.

Магістрантка кафедри соціального забезпечення ЧДТУ реалізувала соціально-освітній проєкт із цифрової грамотності для людей похилого віку

21-22 вересня 2024 року студентка-магістрантка групи СЗМ-023 кафедри соціального забезпечення Черкаського державного технологічного університету Людмила Бабич, яка успішно поєднує навчання з роботою за спеціальністю на посаді інспекторки відділу інтернатури Черкаської медичної академії, реалізувала соціально-освітній проєкт «Крок за кроком до цифрового світу». Проєкт розроблений під керівництвом науковиці, кандидатки економічних наук, доцентки кафедри соціального забезпечення ЧДТУ, психологині та коучині Олександри Губар у межах дисципліни «Соціальне проектування».

Проєкт магістрантки ставив за мету набуття базових цифрових навичок, потрібних для адаптації до сучасних умов життя, людьми похилого віку в сільській місцевості шляхом проведення семи індивідуальних занять з цифрової грамотності.

– Цифрова грамотність є необхідною складовою для успішної соціальної адаптації людей похилого віку у сільській місцевості.  Шлях до її досягнення включає в себе створення доступних навчальних програм та ресурсів, а також забезпечення доступу до необхідних технологій та підтримки у сільських громадах.  Освоєння цифрових навичок дозволить людям похилого віку залишатися активними, утримувати соціальні зв’язки та зберігати свою самостійність, мати доступ до медичних послуг та важливої інформації, що безпосередньо впливає на їхню якість життя, – переконана Людмила Бабич.

Магістри спеціальності «Соціальне забезпечення» ЧДТУ втілили низку соціальних проєктів

Магістри спеціальності 232 «Соціальне забезпечення» Черкаського державного технологічного університету упродовж другого семестру у межах вивчення дисципліни «Соціальне проектування» під керівництвом доцента, кандидата економічних наук Олександри Губар розробили та реалізували низку актуальних соціальних проєктів. Під час іспиту студенти презентували власні проєкти, акцентувавши на важливості втілення соціальних ініціатив. 

Відтак, спільний соціальний проєкт «Безпека дітей в замінованій Україні» представили В’ячеслав Скрипник та Олександра Гетало; «Проведення інформаційної кампанії для  ГО «Спілка батьків, молоді з інвалідністю «Перспектива» презентував Вадим Ткаченко; про організацію доставки гуманітарних вантажів із країн Європи розповів Дмитро Головко; з рекламною кампанією для  спеціальності 232 «Соціальне забезпечення» ЧДТУ ознайомила Маргарита Макарова; проєкт психологічної підтримки, спрямований на надання допомоги військовим та молоді на Черкащині «Military Minds Matter» втілила Юлія Загоровська, й арт-проєкт «Уроки малювання для ВПО» ініціював Вадим Свіщенко

Автори проєктів висловили вдячність керівникові за натхнення і поштовх до дій, наголосивши, що реалізація таких ініціатив є спільним внеском у перемогу. До того ж, багато проєктів мають реальні перспективи для розвитку.

– Навчаючись на спеціальності «Соціальне забезпечення», студенти мають змогу не лише отримувати теоретичні знання, а й впроваджувати їх у практику, тим самим набуваючи практичний досвід, поглиблюючи знання та зміцнюючи навички, зокрема, управління соціальними проєктами, – зазначає доцент кафедри соціального забезпечення ЧДТУ Олександра Губар.

Соціальний проєкт: «Правова та практична допомога по організації послуг з фізичної реабілітації та медичного обслуговування осіб з інвалідністю та спрямування учасників бойових дій – інвалідів війни на лікування за кордон»

Випускниками магістерської програми за спеціальністю 232 «Соціальне забезпечення», Олександрою Гетало та В’ячеславом Скрипником у якості захисту кваліфікаційної роботи магістра було розроблено та втілено соціальний проект: «Правова та практична допомога по організації послуг з фізичної реабілітації та медичного обслуговування осіб з інвалідністю та спрямування учасників бойових дій – інвалідів війни на лікування за кордон».

Проєкт спрямований на реалізацію заходів з медичної, фізичної реабілітації та психосоціальної реадаптації постраждалих, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Проект дає можливість забезпечити швидку реабілітацію військовослужбовців для повного відновлення їх функцій та можливості повноцінно працювати й жити в суспільстві

Під час реалізації проекту учасниками було підготовлено пакети необхідних документів з метою направлення військових Андрія Коновалова та Віталія Тарусіна на лікування та реабілітацію до клініки StewardHealthCareMalta (SHCM);

бійця 131 батальйону ТрО Києва Артура Милінавійсько та військовослужбовця Олександра Федуна до лікарні Ida-TallinnaKeskhaigla;

військовослужбовців Анатолія Кірда та Руслана Тищенка до лікарні “Калероя” – м. Хісар (HFTLTR – Хісар).

У ході реалізації проекту випускниками магістерської програми було досягнуто головної  мети, а саме:

  • у випадках невідкладної необхідності, коли життя пацієнта під загрозою, надання вчасної та кваліфікованої допомоги пораненим для повного відновлення їх функцій та можливості повноцінно працювати й жити в суспільстві;
  • підвищення рівня психічного і морального здоров’я осіб з інвалідністю, які потребують лікування та реабілітації;
  • надання доступної інформації про методи фізичної реабілітації та медичного обслуговування осіб з інвалідністю та можливості  лікування за кордоном;
  • завдяки реалізованому проекту було проаналізовано стан нормативно-правових актів, які регулюють направлення учасників бойових дій – інвалідів війни на лікування за кордон;
  • проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу з пораненими військовослужбовцями, щодо сучасних методів фізичної реабілітації та медичного обслуговування осіб з інвалідністю та можливості  лікування за кордоном.

Проєкт психологічної підтримки, спрямований на надання допомоги військовим та молоді на Черкащині «Military Minds Matter» втілила магістерка, Юлія Загоровська.

Науковиця кафедри соціального забезпечення ЧДТУ провела дводенний онлайн-тренінг із підтримки ментального здоров’я в умовах війни

25 вересня та 2 жовтня 2024 року науковиця кафедри соціального забезпечення Черкаського державного технологічного університету Олександра Губар провела для викладачів та студентів дводенний онлайн-тренінг «Убезпеч себе», присвячений підтримці ментального здоров’я в умовах війни. До участі у віртуальній події долучилися викладачі кафедри соціального забезпечення ЧДТУ: Неля Нагайчук, Світлана Архипова й Олександр Якушев.

Під час тренінгу учасники дослідили фізіологічну природу виникнення стресу та його вплив на психічне й фізичне здоров’я молоді; ознайомилися із практиками саморегуляції емоційного, ментального та фізичного стану та кожен сформував власну індивідуальну програму підтримки свого ментального здоров’я.

Упродовж двох онлайн-зустрічей тренерка (ведуча) тренінгу – кандидатка економічних наук, магістрантка психології та практична психологиня, коучиня, доцентка кафедри соціального забезпечення Олександра Губар  ділилася із аудиторією ефективними вправами із кризової психології, когнітивно-поведінкової терапії та техніками Mindfulness, спрямованими на стабілізацію психологічного стану під час стресових ситуацій.

У своїх відгуках про тренінг учасники зауважували важливість отриманої інформації як теоретичної, так і практичної, наголошуючи, що здобуті знання та навички необхідні для підтримки ментального здоров’я та ефективного керування стресом, який супроводжує кожного під час війни.

– Я дуже вдячна за можливість пройти тренінг «Убезпеч себе». Завдяки йому я отримала цінні інструменти для підтримки свого ментального здоров’я і навчилася ефективно керувати стресом у складних ситуаціях, тож це був важливий крок на шляху до більш усвідомленого ставлення до себе й свого психологічного стану, – поділилася враженнями учасниця тренінгу, студентка 2 курсу, групи СЗ-2310, спеціальності 232 «Соціальне забезпечення» Владислава Колодяжна.

Студенці-магістрантці групи СЗМ-023 спеціальності 232 «Соціальне забезпечення» Людмилі Бабич тренінг допоміг краще зрозуміти, як піклуватися про своє ментальне здоров’я та зберігати баланс у повсякденному житті. Дівчина зауважила безцінний досвід, який допоможе в майбутньому, адже вона отримала корисні поради та практичні навички, які вже почала використовувати для зниження стресу. 

Тренінг із підтримки ментального здоров’я в умовах війни «Убезпеч себе» став надзвичайно корисним для нашого колективу. Ми отримали важливі знання й практичні навички, які допоможуть підтримувати ментальне здоров’я як власне, так і наших студентів. Це був цінний досвід, який сприятиме покращенню психологічного клімату на кафедрі, – підсумувала тренерка, доцентка кафедри соціального забезпечення ЧДТУ Олександра Губар.

Кафедра соціального забезпечення ЧДТУ та команда Української волонтерської служби у Черкасах запрошують долучитися до презентації проєкту «Мій телефонний друг»

 

У четвер, 11 лютого 2021 року, о 14:00 кафедра соціального забезпечення Черкаського державного технологічного університету спільно з командою Української волонтерської служби у Черкасах презентує проєкт «Мій телефонний друг». Магістрантка спеціальності «Соціальне забезпечення» ЧДТУ Софія Макаренко та координаторка волонтерської спільноти від Української волонтерської служби в м.Черкаси Анастасія Шкурдода проведуть онлайн-зустріч в Zoom про телефонне волонтерство, розкажуть як приносити користь, не виходячи з дому, ознайомлять студентів із проєктом «Мій телефонний друг» та пояснять, чому варто долучитися до цієї ініціативи.

Взяти участь у заході можна за посиланням, яке ви отримаєте після попередньої реєстрації: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdwKl-bEOHsvKeMGqdxWiyQaYIz-dtCCNhfoVtp21IsCapdtg/viewform

Організатори ставлять за мету поінформувати студентів, що допомагати іншим можна мінімальними зусиллями, а також розповісти про можливість телефонного волонтерства.

Українська Волонтерська Служба – неприбуткова організація, що розвиває культуру волонтерства в Україні. Її засновниця Анна Бондаренко – лауреатка Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення у розвитку молодіжної політики України. 

Детальніше про проєкт:

«Подолати самотність та стати ближчими у період, який вимагає дистанціювання, – це справді безпрецедентний виклик, з яким наодинці не впорається жодна організація. Саме тому ми звертаємося за допомогою до української молоді. Ми сподіваємося, що цей проєкт стане однією з ефективних відповідей на наслідки COVID-19 та покладе початок успішній традиції телефонного волонтерства в Україні», – зазначила голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сильвандер.

У відповідь на наслідки COVID-19 в Україні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та «Українська Волонтерська Служба» (УВС) запустили проєкт Мій телефонний друг, щоб підтримати людей, які опинилися на самоті. Волонтери проєкту, здебільшого молодь, телефонуватимуть тим, хто цього потребує, наприклад, самотнім людям літнього віку, людям із інвалідністю або багатодітним батькам, щоб поділитися корисною інформацією або просто дізнатися, як у них справи.

Український проєкт за основу для своєї діяльності взяв успішний міжнародний досвід. Схожа ініціатива у Великій Британії вже зібрала 250 тисяч волонтерів, що підтримують людей віком 60+, які почуваються самотніми під час карантину.

У ЧДТУ пройшов тренінг із розпізнавання аб’юзу та підтримки психологічного здоров’я

9 жовтня 2024 року магістрантка кафедри соціального забезпечення групи СЗМ-023 Черкаського державного технологічного університету Анастасія Котко та магістрантка кафедри соціальної роботи групи 2М-СР Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Ірина Черненко, які поєднують навчання з роботою, працюючи фахівчинями соціальної роботи І категорії Черкаського міського центру соціальних служб, розробили одноденний тренінг «Розпізнавання аб’юзивних стосунків» та реалізували для студентів ЧДТУ.

На початку зустрічі учасники познайомилися за допомогою інтерактивної вправи, де кожен представляв себе, додаючи цікавий факт із життя. Опісля знайомства студенти заповнили анкету, яка допомогла визначити рівень обізнаності щодо теми тренінгу та зобразили насильство за допомогою ліплення фігурки із пластиліну, що відкрила простір для подальшої дискусії.

Упродовж тренінгу учасники індивідуально та в командах, виконуючи вправи і переглядаючи соціальні ролики, навчалися розпізнавати аб’юзивні стосунки, адже іноді позиція жертви здається комфортною, проте важливо вчасно розпізнавати аб’юзивну поведінку у відносинах і стосунках з іншими людьми і вміти підтримувати психологічне здоров’я. Також досліджували важливі теми, зокрема поняття аб’юзу, гендерно зумовленого насильства та види насильства – фізичного, психологічного, сексуального й економічного за допомогою участі у вправі «Форми та ознаки», де їм потрібно було ідентифікувати види насильства за певними ознаками та ситуаціями.

Крім того, студентська молодь обговорювала особисті кордони за допомогою соціально-профілактичної гри «Міфи та факти про аб’юз», підготовленої у співпраці з UNFPA та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Канади задля підвищення обізнаності про ознаки насильницької поведінки в стосунках і розвінчання поширених стереотипів. Під час гри учасники активно дискутували, шукаючи відповіді на питання: як зрозуміти, що у стосунках щось не так; як відрізнити турботу від порушень особистих кордонів; куди звертатися за допомогою в ситуаціях насильства.

На завершення тренінгу було підведено підсумки, а учасники висловили слова вдячності тренеркам Анастасії Котко і Ірині Черненко за отримані знання й навички, які допоможуть вберегтися від аб’юзу, а Анастасія та Ірина, своєю чергою, роздали присутнім інформаційні матеріали з контактами служб допомоги у випадку домашнього чи гендерно зумовленого насильства.

ДАЛІ БІЛЬШЕ!

Гифка загрузка, прозрачный, gif картинки, гиф анимация скачать бесплатно